ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը եւ հանձնաժողովի անդամները նոյեմբերի 3-ին հանդիպել են աշխարհահռչակ բռնցքամարտիկ Արթուր Աբրահամին եւ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի ու սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանին:
Սիսակ Գաբրիելյանը բարձր է գնահատել անվանի մարզիկի ներդրումը հայ սպորտի տարեգրության մեջ:
Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ 2022 թվականի պետական բյուջեի նախագծով բավականին հատկացումներ են նախատեսվել հատկապես մանկապատանեկան եւ մասսայական սպորտի զարգացման համար: Նա համոզմունք է հայտնել, որ այսուհետ եւս մեր մարզիկները մրցասպարեզներում լավ արդյունքներ ցույց կտան, եւ Հայաստանի պետական հաղթական դրոշը շատ ու շատ անգամ կբարձրացվի:
Արթուր Աբրահամը պատգամավորներին ներկայացրել է իր անցած ճանապարհը, ինչպես նաեւ խոսել Հայաստանում սպորտի զարգացմանն ուղղված ծրագրերի մասին:
Ներքին Չարբախում մեծացած անվանի մարզիկը այգի է հիմնել իր մանկության խաղահրապարակում: Այգու շարունակությամբ կառուցվելու է Արթուր Աբրահամի անունը կրող մարզադպրոց: Նա նշել է, որ համատեղ ջանքերով պետք է խրախուսել սպորտով զբաղվելը, առողջ ապրելակերպը, իսկ հնարավորինս մեծ թվով երիտասարդների սպորտի մեջ ներգրավելն իր ծրագրի կարեւոր բաղադրիչն է: Լավագույն կադրերը կվերապատրաստվեն աշխարհի տարբեր մարզական կենտրոններում: Բռնցքամարտիկի երազանքն է, որ Հայաստանը սպորտի ասպարեզում լուրջ ձեռքբերումներ ունենա:
Կարեն Գիլոյանի ներկայացմամբ՝ ծավալուն աշխատանքներ են իրականացվելու՝ ի նպաստ սպորտի զարգացման: Կառուցվելու են մարզադպրոցներ աշխարհահռչակ մարզիկների անուններով, իսկ 2022 թվականին մարզադպրոցները կհամալրվեն որակյալ եւ ժամանակակից մարզագույքով: Գնահատելով Արթուր Աբրահամի նախաձեռնությունը՝ փոխնախարարը նշել է, որ պետական, նպատակային աջակցությամբ կունենանք եւս մեկ կարեւոր մարզադպրոց:

On November 3, the Chair of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Sisak Gabrielyan and the Committee members met with the world famous boxer Arthur Abraham and the RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport Karen Giloyan.
Sisak Gabrielyan highly assessed the famous athlete’s contribution in the chronicle of the Armenian sport.
The Committee Chair noted that sufficient allocations were envisaged for the development of especially children and youth and mass sports by the state draft budget for 2022. He expressed conviction that from now on our athletes would show good results in the competitions, and the state victorious flag of Armenia would be raised for many, many times.
Arthur Abraham presented to the MPs his passed path, as well as talked about the programmes directed to the development of sport in Armenia.
The famous athlete raised in Nerkin Charbakh made a park in his childhood playground. A sport school bearing Arthur Abraham’s name will be built with the continuation of the park. He noted that with joint efforts that we should encourage the young people engaging in sport, healthy way of life, and involving possibly a great number of youth is an important component of his programme. The best athletes will be trained in different sports centres of the world. The boxer’s dream is that Armenia have serious achievements in the sphere of sport.
As Karen Giloyan presented, voluminous works would be done for the benefit of the sport development. Sport schools will be built with the names of the world famous athletes, and in 2022 the sport schools will have qualitative and modern equipment. Evaluating Artur Abraham’s initiative, the Deputy Minister noted that with the state and purposeful support we would have one more important sport school.