ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը եւ հանձնաժողովի անդամները նոյեմբերի 3-ին հանդիպել են աշխարհահռչակ բռնցքամարտիկ Արթուր Աբրահամին եւ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի ու սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանին:
Սիսակ Գաբրիելյանը բարձր է գնահատել անվանի մարզիկի ներդրումը հայ սպորտի տարեգրության մեջ:
Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ 2022 թվականի պետական բյուջեի նախագծով բավականին հատկացումներ են նախատեսվել հատկապես մանկապատանեկան եւ մասսայական սպորտի զարգացման համար: Նա համոզմունք է հայտնել, որ այսուհետ եւս մեր մարզիկները մրցասպարեզներում լավ արդյունքներ ցույց կտան, եւ Հայաստանի պետական հաղթական դրոշը շատ ու շատ անգամ կբարձրացվի:
Արթուր Աբրահամը պատգամավորներին ներկայացրել է իր անցած ճանապարհը, ինչպես նաեւ խոսել Հայաստանում սպորտի զարգացմանն ուղղված ծրագրերի մասին:
Ներքին Չարբախում մեծացած անվանի մարզիկը այգի է հիմնել իր մանկության խաղահրապարակում: Այգու շարունակությամբ կառուցվելու է Արթուր Աբրահամի անունը կրող մարզադպրոց: Նա նշել է, որ համատեղ ջանքերով պետք է խրախուսել սպորտով զբաղվելը, առողջ ապրելակերպը, իսկ հնարավորինս մեծ թվով երիտասարդների սպորտի մեջ ներգրավելն իր ծրագրի կարեւոր բաղադրիչն է: Լավագույն կադրերը կվերապատրաստվեն աշխարհի տարբեր մարզական կենտրոններում: Բռնցքամարտիկի երազանքն է, որ Հայաստանը սպորտի ասպարեզում լուրջ ձեռքբերումներ ունենա:
Կարեն Գիլոյանի ներկայացմամբ՝ ծավալուն աշխատանքներ են իրականացվելու՝ ի նպաստ սպորտի զարգացման: Կառուցվելու են մարզադպրոցներ աշխարհահռչակ մարզիկների անուններով, իսկ 2022 թվականին մարզադպրոցները կհամալրվեն որակյալ եւ ժամանակակից մարզագույքով: Գնահատելով Արթուր Աբրահամի նախաձեռնությունը՝ փոխնախարարը նշել է, որ պետական, նպատակային աջակցությամբ կունենանք եւս մեկ կարեւոր մարզադպրոց:

3 ноября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта С.Габриелян и члены комиссии встретились со всемирно известным боксером А.Абрахамом и заместителем министра образования, науки, культуры и спорта РА К.Гилояном.
С.Габриелян,   высоко оценив вклад известного спортсмена в историю армянского спорта, отметил, что в проекте госбюджета на 2022 г. предусмотрены значительные ассигнования на развитие детско-юношеского и массового спорта. Председатель комиссии выразил уверенность, что и впредь наши спортсмены будут показывать хорошие результаты на международной арене и победный государственный флаг Армении будет подниматься не раз.
А.Абрахам представил депутатам свой путь, поделился планами по развитию армянского спорта, в частности   сообщил о желании открыть свою спортшколу.
Знаменитый спортсмен отметил, что совместными усилиями следует поощрять спорт, здоровый образ жизни и вовлечение в спорт как можно большего числа молодежи – важная   составляющая его программы. Лучшие кадры пройдут обучение в разных спортивных центрах мира. Мечта боксера – добиться   в Армении серьезных достижений в области спорта.
По словам К.Гилояна, будет проведена большая работа по развитию спорта. Будут построены спортивные школы имени всемирно известных спортсменов, а в 2022 г. спортшколы пополнятся   качественным и современным инвентарем. Оценивая инициативу А.Абрахама о создании спортшколы, замминистра отметил, что у нас будет еще один важный объект при государственной, адресной поддержке.